سازمان های مجازی: سازمان های عصر اطلاعات

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 عضو هیئت علمی گروه مدیریت صنعتی دانشگاه علامه طباطبایی

2 دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه علامه طباطبایی

چکیده

پیدایش و ظهور سازمان های مجازی را معلول شیوه های جدید رقابت می دانند. شیوه ای که در آن رقبای پیشین ائتلافاتی را برای تسخیر، بهره برداری و هدایت بازار تشکیل می دهند. سازمان مجازی را شبکه موقتی از واحدها سازمان های مستقل دانسته اند که از چندین شریک تجاری که هزینه ها و منابع را برای تولید یک محصول یا خدمت بین یکدیگر تقسیم می کنند، تشکیل شده است. این واحدها و سازمان های کوچک و معمولا منفک به کمک فناوری اطلاعات با یکدیگر پیوند می خورند و به طور خاصی توسط آن پشتیبانی می شوند. به طوریکه ایجاد، راه اندازی و مدیریت یک سازمان مجازی به شدت به فناوری اطلاعات متکی است.
در مقاله پیش رو به مواردی همچون رشد روند مجازی سازی در سازمان ها، تعاریف و ویژگی های مهم سازمان های مجازی، اداره مجازی و انواع آن، همکاری مجازی، الگوهای ساختاری سازمان مجازی همچون شبکه تار عنکبوتی و جزایر مرتبط، عمده ترین مزایا و معایب این سازمان ها، تاثیر و نقش فناوری اطلاعات در روند مجازی سازی، راه های پشتیبانی آن از سازمان های مجازی و بلاخره مواردی از این پشتیبانی در چند شرکت بزرگ دنیا در عصر اطلاعات اشاره شده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Virtual Organizations: Information Age Organizations

نویسندگان [English]

  • Kamran Feizi 1
  • Ali Reza Moghaddasi 2
چکیده [English]

One of the most interesting reengineered organizational structures is virtual organization. A virtual organization is an organization composed of several business partners sharing costs and resources for the purpose of manufacturing a products or services. The creation, operation and management of a virtual organization are heavily dependent of Information Technology.
This brief paper serves to better introduce the concepts, definitions, types (Spider Web and Interconnected Islands) of virtual organization. Then some advantages and disadvantages of these organizations are described. At the end of this paper, the effects and role of Information Technology in virtualization, supporting them and finally some of thesis supports are implicated.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Virtual organization
  • Information Technology
  • Virtual office
  • Virtual cooperation
  • Information Management